Shimano HB-TC500-15 (15x100mm) Front Hub 32H Black
Discount
not_available.gif
Description
Shimano HB-TC500-15 Center Lock Front Disc Hub for 15mm Thru-Axles
HB-TC500-15 is a high-performance front hub for mountain and touring bikes with center lock brake rotors and 15 x 100 mm width at the front. Shimano recommends them as a supplement for 10- to 12-speed drivetrains at SLX and Deore level. However, it also fits CUES 9-speed, 10-speed and 11-speed drivetrains or 8-speed setups at Acera and Altus level. The hub is approved for use on e-bikes and is recommended by Shimano for the EP8, E7000 and EP6 series. It features an appropriate ratio between weight and stiffness as well as solid cartridge bearings. A double sealing system extends the service life. The hub body is made of lightweight aluminium with an anodised finish. Use this hub for spoke diameters of 2 or 2.3 mm.
Model no.
Color 1 Hub shell
Black
1 Quick release
2 Hub shell
2 Quick release
Brake type
CENTER LOCK disc brake
O.L.D. (mm)
100
Spoke hole 28H
32H
36H
External serration disc brake rotor lock ring With
Without
CENTER LOCK mount cover option
Axle fixing method
15 mm E-THRU